Kontinuirana saradnja roditelja i vrtića je neophodna za pravilan razvoj i napredovanje deteta, a istovremeno doprinosi unapređivanju rada vaspitača i razvoju roditeljske uloge. Osnovni principi saradnje sa porodicom baziraju se na negovanju partnerskog odnosa, poštovanju ličnosti i uloge roditelja, profesionalnom odnosu prema informacijama dobijenim od roditelja i poštovanju privatnosti porodice.
Neposredna komunikacija između vaspitača i roditelja podrazumeva razmenu dnevnih informacija o detetovom ponašanju, raspoloženju, aktivnostima u vrtiću, ali i o novonastalim promenama u porodici, koje mogu uticati na detetovo ponašanje u vrtiću. Ovakav način komunikacije podrazumeva i informisanje roditelja o organizaciji života i rada dece u vrtiću, ali i o razvojnim karakteristikama svakog deteta.
Otvorena vrata za individualne razgovore sa vaspitačima su poslednje nedelje u mesecu, dok se savetodavni razgovori sa stručnim saradnikom – psihologom obavljaju svakog poslednjeg petka u mesecu.
Ostali oblici saradnje sa porodicom su:
Opšti ili tematski roditeljski sastanci
Pisana komunikacija
Anketiranje roditelja
Zajedničke radionice i druženja dece i roditelja (praznici, umetničko-stvaralačke radionice, priredbe...)
Panoi, informativni centri za roditelje i izveštaji o realizaciji vaspitno – obrazovnog rada koji obuhvataju aktuelnosti iz života i rada vaspitnih grupa, dečije stvaralaštvo i foto dokumentaciju u vezi sa realizacijom vaspitno-obrazovnog rada